KWIECIEŃ U JEŻYKÓW 

          W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o życiu na wsi, o zwierzętach w zagrodzie i na pastwiskach. Klasyfikowaliśmy zwierzęta wg. wybranych cech. Poznaliśmy nazwy miejsc w których mieszkają zwierzęta na wsi jak np. obora, stajnia kurnik, chlew. Rozmawialiśmy o właściwościach zdrowotnych produktów mlecznych. Podczas dyskusji używaliśmy pojęcia nabiał. Przygotowaliśmy gzik, który ze smakiem zjedliśmy. Do twarożku dodaliśmy szczypior z naszej hodowli. 
Oglądaliśmy prezentacje na temat ssaków. Dowiedzieliśmy się, które zwierzęta są ssakami i co je wyróżnia. Narysowaliśmy swojego ulubionego ssaka.

W otoczeniu i na ilustracjach wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską J. Kreśliliśmy szlaczki i kształty literopodobne. Naśladowaliśmy odgłosy zwierząt mieszkających na wsi. Posługiwaliśmy się liczebnikiem głównym i porządkowym 8. 

Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.

Rozmawialiśmy o znaczeniu pracy rolnika dla wszystkich ludzi. Poznawaliśmy nazwy maszyn rolniczych i czynności związane z pracą na roli (pług, brony, orka, traktor, kombajn, siewnik).
Używaliśmy nazw pór dnia: świt, ranek, południe, popołudnie, zmierzch, wieczór.
Dowiedzieliśmy się dzięki komu powstaje chleb (rolnik, młynarz, piekarz).Wymienialiśmy różne zbożowe produkty (mąka, kasze, płatki owsiane).
Podczas zabaw logopedycznych ćwiczyliśmy sprawność aparatu mowy. 
Dyskutowaliśmy o tym jak dbać o środowisko, dlaczego segregowanie śmieci jest takie ważne.  Wspólnie ćwiczyliśmy segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników.

W związku ze zbliżającymi się świętami: Dniem Flagi i świętem Konstytucji Trzeciego Maja w ostatnim tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o Polsce i Europie. Poznawaliśmy różne legendy związane z powstaniem państwa, z Krakowem i Warszawą.
Dowiedzieliśmy się co znaczą pojęcia: stolica, ojczyzna, kraj, naród, jak wyglądają godło i flaga.
Na mapie Polski pokazywaliśmy główne rzeki a także największe miasta.