TO WYDARZYŁO SIĘ U JEŻYKÓW

          Zajmowaliśmy się warzywami i owocami zarówno typowo jesiennymi, jak i dojrzewającymi podczas innych pór roku i rosnącymi w innych strefach klimatycznych. Usystematyzowaliśmy wiedzę na temat jadalnych części warzyw, ich systemów korzeniowych, a także poznaliśmy bardziej nietypowe warzywa, takie jak bakłażan, szparagi, cukinia, bataty itp. Dzięki przyniesionym do przedszkola warzywom i owocom doskonaliliśmy umiejętności opisu, a podczas wykonywanych doświadczeń nauczyliśmy się rozróżniać warzywa od owoców. Poznaliśmy cykl rozwojowy roślin – od ziarenka do owocu. Nauczyliśmy się także kolejnej literki: A, a. 
W tym miesiącu  nie zabrakło także zajęć doskonalących umiejętności matematyczne – porównywanie liczebności, przeliczanie, układanie zbiorów, klasyfikowanie czy układanie rytmów matematycznych. Dzięki przyniesionym przez Państwa materiałom wszystkie te działania mogliśmy wykonać na prawdziwych przykładach, co sprawiło dzieciom dużą radość.
Podsumowaniem był temat przetworów jesiennych, a jego kulminacją – wspólne przygotowanie ciasta i wyciśnięcie soku z jabłek. Dużą frajdę dzieciom dostarczyła wizyta w sadzie  oraz w Zagrodzie dyniowej.
Zajmowaliśmy się także  szeroko pojętym tematem zdrowia człowieka. Dzieci przypomniały sobie, czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz utrwaliły nazwy produktów należących do każdego piętra piramidy. W związku z tym, że ruch stanowi najważniejsze piętro piramidy, dzieci miały okazję do wielu dyskusji na temat wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Wspólnie przygotowaliśmy także zdrowy sok owocowy i sprawdziliśmy, które produkty zawierają cukier. Dzieci były zdziwione, że znajduje się on nie tylko w słodyczach.
Przedszkolaki utrwaliły sobie także źródła pochodzenia produktów i udoskonaliły tym samym tak ważne z punktu widzenia dalszej edukacji myślenie przyczynowo-skutkowe. Rozmawialiśmy na tematy związane ze zdrowiem, poruszyliśmy też problem dostosowania ubioru do pogody. Dzieci przypomniały sobie nazwy części garderoby, także te bardziej nietypowe jak marynarka, kombinezon czy palto, dokonywały klasyfikacji i selekcji.
Poznaliśmy również kolejną liczbę – 2, co pozwoliło nam na utrwalenie pojęcia para. Dzieci przygotowały skarpetkowego stwora, przeliczały i porządkowały przyniesione skarpety. Oprócz liczby 2, wprowadziliśmy także nową literę – I, i.
Rozmawiając o higienie, zgłębiliśmy temat bakterii i wirusów, bezpośrednio związanych z chorobami przedszkolaków. Poznaliśmy sposoby ochrony przed zarazkami, poszerzyliśmy wiedzę na temat środków higienicznych potrzebnych do dbania o zdrowie. Zwieńczeniem  było wprowadzenie numeru alarmowego 112

W październiku udaliśmy się z dziećmi w magiczną podróż do jesiennego parku i lasu. Przedszkolaki oglądały zdjęcia zwierząt żyjących w lesie, utrwaliły sobie ich nazwy, które następnie odczytywały globalnie. Odgadywały zagadki słowne, obrazkowe i dźwiękowe dotyczące tej tematyki. 
Zgromadzone liście, kasztany, żołędzie i inne atrybuty stały się okazją do działań manipulacyjnych, klasyfikacji, segregacji obiektów według kształtu i koloru, układania rytmów (także muzycznych), samodzielnych poszukiwań w atlasach i książkach. Niektóre dzieci bez problemu już rozpoznają liście i owoce polskich drzew.