WRÓBELKI WE WRZEŚNIU

          Podobno początki bywają trudne, jednak nie dla Wróbelków. Już w pierwszym tygodniu zapoznaliśmy się z nowymi kącikami w naszej sali i stworzyliśmy kodeks prawdziwego przedszkolaka. Rozpoczęliśmy też poznawanie dni tygodnia oraz nazw miesięcy podczas codziennych spotkań przy kalendarzu. Zorganizowaliśmy kącik przyrodniczy w którym zgromadziliśmy pamiątki z wakacji. Skupiliśmy się na przypomnieniu wszystkich części ciała i na rozwijaniu orientacji w przestrzeni. Tworzyliśmy własne portrety i po raz pierwszy wycinaliśmy nożyczkami. Narysowaliśmy też wizerunki swoich kolegów, tworząc galerię figur. Potrafimy rozpoznawać emocje takie jak radość, smutek, złość. Rozmawialiśmy o czterech żywiołach i bliżej poznajemy żywioł ziemi. Bawiliśmy się globusem i pokazywaliśmy, gdzie leży Polska. Znamy symbole narodowe oraz wiemy jak należy się zachowywać w czasie hymnu. Oglądaliśmy krajobrazy z różnych zakątków naszego kraju: morze, jeziora, lasy, pola, góry. Przypomnieliśmy sobie jakie są znane środki transportu lądowego. Bawiliśmy się kasztanami, licząc je oraz grając na nich. Wiemy, jakie rodzaje zbóż można uprawiać na polu oraz znamy produkty powstałe ze zboża. Oglądaliśmy film o pieczeniu chleba. Zamieniliśmy się w paleontologów i przenieśliśmy w czasy prehistoryczne, kiedy żyły dinozaury. Stworzyliśmy  sylwety tych gadów metodą origami. Bawiąc się w ogrodzie badaliśmy właściwości piasku i żwiru. Wybraliśmy się na spacer po najbliższej okolicy w poszukiwaniu oznak jesieni.

W tym miesiącu po raz pierwszy obchodziliśmy "Dzień bez zabawki". Budowaliśmy różne zabawki z plastikowych butelek, kubeczków, papierowych rolek przyniesionych z domu i przekonaliśmy się, że warto segregować śmieci.

20 września odwiedzili nas ratownicy medyczni, którzy pokazali nam w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Natomiast 26 września spotkaliśmy się z policjantami i mieliśmy okazję do przypomnienia sobie podstawowych zasad poruszania się na drodze. Z okazji dnia chłopca razem z Misiami i Biedronkami uczestniczyliśmy w przedstawieniu o Elmerze.

 

Tematy kompleksowe: 

  • "Powiedz, jak masz na imię",
  • "Jeden, dwa, trzy - ja, ty, my",
  • "Ziemia bliska i daleka",
  • "Poszukiwacze skarbów".

Poznane piosenki i zabawy:

  • piosenka Jestem zuch,
  • piosenka Cztery żywioły,
  • piosenka Kasztany, orzechy, kamienie,
  • zabawa Głowa, ramiona, kolana, pięty,
  • zabawa paluszkowa Moje ręce.