PAŹDZIERNIK W GRUPIE WRÓBELKI

          W październiku rozmawialiśmy o owocach i warzywach. Przypomnieliśmy sobie, czym jest sad, znamy rodzaje drzew owocowych. Przeprowadziliśmy eksperymenty z korzenia marchewki i pietruszki. Oglądaliśmy przetwory z ogórków, dyni, buraków, które przygotowała mama Tosi.  Wyklejaliśmy obrazek z pestek dyni. Rozmawialiśmy o rodzajach grzybów, oglądaliśmy atlasy i wyróżnialiśmy grzyby jadalne i niejadalne. Z przyniesionych przez nas ziemniaków i pietruszek stworzyliśmy borowiki. Znamy wygląd i nazwy drzew, takich jak dąb, kasztanowiec, klon. Bawiliśmy się zgromadzonymi liśćmi, badaliśmy ich właściwości i wykonaliśmy pracę plastyczną "Jesienne dywany". Wiemy, jak należy zachowywać się w lesie. Znamy rolę wiewiórki w rozsiewaniu nasion drzew. Przypomnieliśmy sobie zasadny bezpieczeństwa w czasie wycieczek, spacerów. Wiemy, jak należy zachować się w czasie pożaru. czy kiedy się zgubimy. Znamy numery alarmowe na policję, pogotowie i straż pożarną.

          11 października odwiedziła nas mama Nicolasa, która przeczytała nam bajkę o Trzech świnkach. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie!  12 października razem z Misiami odwiedziliśmy jednostkę straży pożarnej. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o pracy strażaka i oglądaliśmy wozy strażackie.

            Z okazji drugiego "Dnia bez zabawki"  20 października stworzyliśmy z rolek po papierze grzechotki, które napełniliśmy różnymi produktami (groch, fasola, pestki dyni). Grzechotki zostały ozdobione kolorowym papierem i wykorzystujemy je w trakcie zabaw muzycznych, śpiewając piosenki "Mały jeżyk", "Czary jesieni" czy rozwiązując zagadki słuchowe.

           31.10 przebrani za dynie i czarownice uczestniczyliśmy w zabawach Halloween, prowadzonych przez p. Iwonę. Przy pomocy Pań wycinaliśmy dynie, braliśmy udział w zawodach, robiliśmy mumie z papieru toaletowego a na koniec odwiedzaliśmy pozostałe grupy w ich salach i zbieraliśmy cukierki!
 
              W październiku uczestniczyliśmy w dwóch przedstawieniach teatralnych. Uczyliśmy się piosenek: "Mały jeżyk"," Małe czerwone jabłuszko"," Do przedszkola poszedł miś", "Czary jesieni". Bawiliśmy się w "Głuchy telefon" i  w "Dwóm tańczyć się zachciało".

Tematy kompleksowe: "Smaki i zapachy Ziemi", "Moja bezpieczna Ziemia", "Jesienne dywany", "Dom - nasz mały świat".