WRÓBELKI W LISTOPADZIE

          W listopadzie rozmawialiśmy o zmianach w przyrodzie  i sposobach przygotowania się do zimy różnych zwierząt (wiewiórka, lis, niedźwiedź). Znamy ich zwyczaje oraz potrafimy rozróżnić ich miejsce zamieszkania (dziupla, nora, gawra).  Rozpoznawaliśmy tropy zwierząt i odgłosy lasu. Znamy rolę wiewiórki i dzika w rozsiewaniu nasion drzew.
Rozumiemy potrzebę ochrony niektórych gatunków zwierząt np. poprzez tworzenie rezerwatów przyrody.

Wcieliliśmy się w role artystów - malarzy i wsłuchując się w spokojną lub szybką muzykę, malowaliśmy jej kształt i barwę. Oglądaliśmy różne rodzaje obrazów, znamy pojęcie pejzażu i wiemy, w jaki sposób artyści mogą przedstawić swoje emocje na płótnie. Stworzyliśmy jesienne pejzaże farbami. Rozmawialiśmy o sztuce ludowej Wielkopolski, oglądaliśmy różnobarwne wzory na ceramice użytkowej i ozdobnej. Samodzielnie ozdabialiśmy dzbanki.  Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy potrafi rysować i w każdym rysunku jest coś ciekawego. Eksperymentowaliśmy także z kolorami, mieszając je i otrzymując zupełnie nowe barwy.

W zakresie edukacji matematycznej doskonaliliśmy przeliczanie przedmiotów w zakresie 5, uzupełnialiśmy obrazkowe rytmy. Doskonaliliśmy orientację w przestrzeni oraz określanie kierunków lewo-prawo w trakcie zabaw ruchowych.

W tym miesiącu poznaliśmy kolejny żywioł - ogień. Przez cały tydzień towarzyszył nam gość - ognik w latarence. Badaliśmy jego właściwości. Wiemy, że jest potrzebny i pożyteczny dla ludzi, choć trzeba z nim bardzo uważać, ponieważ może stanowić także niebezpieczeństwo. Powtórzyliśmy numer alarmowy do straży pożarnej i wiemy jak należy zachować się w razie pożaru. Wiemy skąd się bierze światło w żarówce i dlaczego w czasie burzy nie działają niektóre sprzęty domowe.

Poznaliśmy nową zabawę - Iskierka - która wprowadza nas w przyjazną atmosferę, ponieważ mówimy sobie wtedy miłe słowa i przekazujemy uśmiech. Mamy świadomość, że słowa mogą zaboleć tak samo jak uderzenie, popchnięcie i staramy się być dla siebie życzliwi. Uważnie przyglądaliśmy się swoim wizerunkom oraz naszym koleżankom kolegom i zauważamy, że każdy z nas wygląda inaczej. Tworzyliśmy portrety własne i kolegów w pracy zespołowej. Stosowaliśmy określenia związane z wyglądem. Wiemy kim
jest przyjaciel i znamy znaczenie prawdziwej przyjaźni.

W ostatnim tygodniu odwiedziła nas p. Monika, studentka Wydziału Studiów Pedagogicznych w Poznaniu, która bawiła się z nami i towarzyszyła w różnych aktywnościach przedszkolnych. Zorganizowała dla nas zabawy z okazji Andrzejek. Bardzo dziękujemy! W ramach czytania bajek odwiedzili nas tata Kajtka oraz mama Leona - było nam bardzo miło słuchać tych wspaniałych bajek! 27 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia i wraz z innymi grupami uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych i muzycznych. Trzy razy braliśmy udział w przedstawieniu teatralnym.

Kręgi tematyczne: Gawry, nory i dziuple; Tworzymy piękno wokół nas; W cieple i w blasku ognia; W naszym kręgu.